Lazer Markalama ile Çağı Yakalayın

Komple parça izlenebilirliği, ISO kalite standartlarına uyum için önemli bir bileşendir. İzlenebilirlik, parça markalama ile başlar ve lazer markalama teknolojisinin seçilmesi, üreticilerin markalama işlemlerini otomatikleştirmesine ve yüksek düzeyde kontrol sağlamasına olanak tanır. Bu teknoloji, bir lazer kaynağından üretilen yüksek frekanslı bir ışın ile başlar. Bu lazer ışını daha sonra yükseltilir ve bir dizi döner ayna aracılığıyla markalanacak parçaya doğru yönlendirilir. İşaretli malzemenin içinde gerçekleşen reaksiyon 3 temel işlemden oluşur:

  • Gravür: Malzemenin ilk katmanlarında bir oluk oluşturulur.
  • Tavlama: Kontrastı arttırmak için hedef malzemenin rengi değiştirilir.
  • Köpürme: kaplamanın biçimi değiştirilir

Fiber lazer markalama yaygın olarak en etkili markalama teknolojilerinden biri olarak kabul edilir ve pek çok sektör için çok sayıda çözüm sunar.

SIC Marking, güvenilirliği ve düşük işletme maliyetleri için Ytterbium katkılı fiber lazer kullanmaktadır. Lazer markalama makinemiz şu şekilde çalışır: lazer kaynağı, fiber optik kabloya güçlendirilmiş bir ışın gönderir. Işın daha sonra galvanometrik kafaya girmeden önce çapını 7 mm'ye düşüren ve hizalama yapan kolimatörden geçer. Bu galvo kafası, hızlı bir şekilde hassas markalama için lazer ışınını yönlendiren iki döner ayna ile donatılmıştır. Son olarak, bir mercek ışını odaklar ve gücünü 30 µm'lik bir ışına yoğunlaştırır. Müşterilerimizin ihtiyacına göre 3D markalama veya entegre okuma sistemleri gibi seçenekleri lazerlere entegre bir şekilde sunmaktayız.

 

Yeni SIC Marking i104 HD entegre lazer

SIC Marking HD lazer markalama sistemleri, artık kanıtlanmış bir teknoloji olan Ytterbium lazere eklenmiş bir MOPA (Master Oscillator Power-Amplifier) teknolojisi ile donatılmıştır. Lazer markalama kafaları son derece sağlamdır ve herhangi bir endüstriyel ortamda yüksek çalışma oranlarında markalamaya imkan tanır.

Üstün gücü sayesinde yeni entegre lazer i104 HD, pek çok malzemeye (çelik, alüminyum, paslanmaz çelik, titanyum, plastikler gibi) logo, alfanümerik kod, aynı zamanda standart 1D, 2D ve Data Matrix kodları markalayabilir. MOPA teknolojisi sayesinde alüminyum gibi geç reaksiyon veren malzemelerde markalama süresi azalır, markalanma özelliği düşük olan plastiklerde bile şaşırtıcı derecede iyi kontrast alınması mümkündür.

SIC Marking i104 HD'nin kompakt tasarımı ve ayrı lazer markalama kafası üretim hatlarına veya robot hücrelerine entegrasyonu çok kolaylaştırır. Kendi başına bağımsız çalışabilen lazerler PLC tarafından da kolayca kontrol edilebilir. SIC Marking lazer yazıcıları aynı zamanda Profibus, Profinet, Ethernet/IP, Fieldbus kullanan üretim hatlarına da entegre edilebilir.